Víte, kdy je vhodné zapojit stavební dozor do vašeho stavebního projektu?
Zapojení stavebního dozoru v časné fázi přípravy projektu může výrazně pomoci předejít problémům během stavby a ušetřit peníze i čas. Ideální je mít stavební dozor od samého začátku, ale v různých fázích může mít různé úkoly.
1. Přípravná fáze (před projektováním)
- Výběr pozemku – Dozor může upozornit na možné problémy (např. geologické podmínky, nutnost drahých úprav terénu, nedostupnost sítí, nesoulad vize investora s územním plánem apod.).
- Konzultace před projektem – Pomůže s návrhem optimálních konstrukčních řešení a materiálů, které budou kvalitní i ekonomicky výhodné.
- Poradenství k rozpočtu – Dozor může pomoci s realistickým odhadem nákladů a doporučit úsporné řešení. Mnoho investorů má velké vize, které nejsou často slučitelné s plánovaným rozpočtem.
Doporučení: Pokud plánujete stavební záměr a nemáte zkušenosti, je vždy dobré konzultovat s dozorem váš záměr již v této fázi, abyste se vyhnuli drahým změnám v průběhu projektování a hlavně při samotné realizaci stavby.
2. Projektová fáze
- Kontrola projektové dokumentace – Stavební dozor může upozornit na nedostatky nebo chyby v projektu ještě před podáním žádosti o stavební povolení, nebo předání projektu k přípravě nabídek od stavebních firem, nebo řemesel.
- Doporučení materiálů a technologií – Můžete vybrat vhodné materiály z hlediska kvality, ceny a životnosti.
- Příprava smluv s dodavateli – Pomůže vám s nastavením podmínek smluv, aby jste byli chráněni před nekvalitním provedením, nedodržením termínů a rozpočtu.
Doporučení: Chyby v projektu mohou způsobit zdržení stavby nebo zbytečné a hlavně velmi drahé vícepráce, proto je lepší je vychytat předem.
3. Výběr dodavatelů a příprava staveb
- Pomoc s výběrem stavební firmy – Dozor může posoudit reference dodavatelů a pomoci s výběrem seriózní firmy a dodavatelů.
- Kontrola nabídek a smluv – Zajistí, aby v cenové nabídce nebyly skryté náklady nebo nekvalitní materiály, nebo chybějící položky.
- Plánování harmonogramu stavby – Můžete nastavit realistické termíny a kontrolní milníky, kdy je vhodné, aby byl dozor s vámi.
Doporučení: Pokud si nejste jistým výběrem dodavatele, je stavebním dozorem nezbytný pro objektivní posouzení nabídek.
4. Realizace stavby
- Pravidelná kontrola stavebních prací – Dozor sleduje kvalitu provedení a dodržení technologických postupů, přebírá skryté části stavby, zapisuje důležité skutečnosti do stavebního deníku, v případě nutnosti vyvolává jednání se zhotovitelem za účasti vás jako investora apod.
- Kontrola fakturací a rozpočtu – Hlídá, aby dodavatel neúčtoval vícepráce nebo nekvalitní materiály.
- Řešení problémů na stavbě – Pomůže s reklamací, odstraňováním vad a dohledem nad dodržováním termínů.
Doporučení: V této fázi je zásadní, aby dozor chodil pravidelně na kontrolu a zapisoval důležité skutečnosti do stavebního deníku a poskytl pravidelný report a konzultace.
5. Kolaudace a dokončení staveb
- Kontrola před převzetím stavby – Dozor pomůže se seznamem vad a nedodělků a zajistí kontrolu jejich opravy.
- Podklady pro kolaudaci – Kontroluje, zda jsou splněny všechny technické normy a legislativní požadavky.
- Ověření dokumentace k budoucímu užívání – Např. revizní zprávy, energetický štítek, záruky na materiály a práce, manuály k technologiím a vybavení, dokumentace skutečného provedení stavby apod.
Doporučení: Pokud nechcete řešit vady po předání stavby, je dobré mít stavební dozor i při převzetí stavby a následné kolaudaci.
Shrnutí – kdy zapojit stavební dozor?
- Nejlepší je zapojit ho už v přípravné fázi (pomůže s vyladěním vize, projektem, rozpočtem i výběrem dodavatele).
- Minimálně by mělo být při realizaci staveb (kontrola kvality a technologických postupů).
- Při kolaudaci pomůže odstranění vad a hladké předání stavby.
Prostě, čím dříve stavební dozor zapojíte, tím více problémů předejdete a ušetříte peníze i starosti.
Více o službě stavební dozor naleznete na mé internetové stránce dozorylukes.cz, nebo mi zavolejte na +420 723 967 786 a probereme váš stavební záměr.
Další podobné články na toto téma

Nejčastější vady nemovitostí – Díl 4. – Tepelné mosty
Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Pořízení nemovitosti je nelehké rozhodnutí. Ať pořizujete dům, byt či pozemek, je potřeba zvážit mnoho aspektů. Na prohlídce může vypadat vše naprosto dokonale, ovšem realita nemusí být vždy viditelná na první pohled. Že se prodejce snaží prodat za nejvyšší možnou cenu,...

Nejčastější vady nemovitostí – Díl 3. – Zatékání střechou
Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Pořízení nemovitosti je nelehké rozhodnutí. Ať pořizujete dům, byt či pozemek, je potřeba zvážit mnoho aspektů. Na prohlídce může vypadat vše naprosto dokonale, ovšem realita nemusí být vždy viditelná na první pohled. Že se prodejce snaží prodat za nejvyšší možnou cenu,...